[Zaktualizowany] Zakup fisharmonii

Aktualizacja 27.02.2021

Nasz początkowy plan zakupu fisharmonii na razie został zawieszony. Powodów tej decyzji jest kilka, z których podstawowym jest troska o jak najpiękniejszą liturgię w naszym środowisku. W związku z tym stwierdziliśmy, że potrzebujemy zasięgnąć opinii większej liczby specjalistów, którzy mogą pomóc nam w wybraniu najlepszego jak na nasze możliwości i potrzeby instrumentu. Oznacza to pewne opóźnienie, ale zamierzamy zrobić stosowny zakup jeszcze w Wielkim Poście.

Przy okazji serdecznie dziękujemy za dotychczasowe darowizny na rozwój muzyczny naszego środowiska! Podczas niedzielnej zbiórki zebraliśmy 1151,72 zł.


W ostatnich kilku miesiącach w kościele przy ul. Staszica zwiększyła się liczba Mszy św. śpiewanych oraz ze śpiewem ludowym. Jako Fundacja chętnie wspieramy ten rozwój, czego wyrazem są publikowane przez nas śpiewniki (obecnie w przygotowaniu jest śpiewnik wielkopostny).

Zauważyliśmy jednak, że w tygodniu, gdy celebracje mają miejsce w kaplicy bocznej i jest śpiew a cappella, bywa on słabo słyszalny i pomimo dostępności tekstów nie zawsze wspierany przez wiernych. W związku z tym postanowiliśmy zakupić fisharmonię do kaplicy bocznej.

Czym jest fisharmonia?

Fisharmonia jest stosunkowo młodym instrumentem, została skonstruowana dopiero w pierwszej połowie XIX w. we Francji. Należy do grupy instrumentów dętych klawiszowych, a więc z tej samej co organy. Dzięki podobieństwu w brzmieniu oraz niewielkim rozmiarom fisharmonia była używana w kaplicach i niedużych kościołach. Stała się też popularnym instrumentem domowym, pełniąc rolę nie tylko muzyczną, ale i dekoracyjną, fisharmonie bowiem często były pięknie ozdabiane. Niestety, z wejściem elektronicznych organów i fisharmonii ręcznie robione prawdziwe instrumenty zaczęły zanikać i obecnie nierzadko są gratką dla kolekcjonerów.

Jaką fisharmonię chcemy kupić?

Naprzeciwko naszej potrzebie wyszedł doświadczony muzyk i miłośnik fisharmonii ze śląskiego środowiska Tradycji Bartosz Żłobiński, który zaoferował nam dobrej jakości instrument w okazjonalnej cenie 5 tys. zł.

Na YouTube można posłuchać, jak brzmi ten piękny instrument, który, jak mamy nadzieję, za niedługo będzie służył naszemu środowisku.

Jak wspomóc zakup fisharmonii?

Zaproponowana cena jest wyjątkową ofertą dla takiej jakości instrumentu i jesteśmy gotowi ją zapłacić. Jednocześnie jest to dla nas spore obciążenie finansowe. W ostatnim tygodniu zakupiliśmy roczny zapas kadzidła oraz materiał na komplet szat, co wspólnie było wydatkiem ok. 4 tys. zł. Przygotowaliśmy także śpiewnik wielkopostny, który W tym momencie po zakupie fisharmonii możemy się znaleźć w sytuacji, w której będziemy musieli opóźnić inne nasze projekty, jak zlecenie uszycia szat z zamówionych materiałów, wydruk Ordo Missae czy pielgrzymka środowiska do jednego z sanktuariów naszej metropolii.

Żebyśmy mogli kontynuować swoją działalność bez zakłóceń, potrzebujemy Państwa wsparcia. Zachęcamy szczególnie do ustawienia nawet niedużych, ale regularnych przelewów (np. comiesięcznych), które pozwolą nam na długoterminowe planowanie swoich działań.