Aktualności

XX-lecie środowiska Tradycji w Lublinie

20 lat temu grupa entuzjastów zwróciła się do śp. abp. Józefa Życińskiego z prośbą o wyznaczenie w Lublinie miejsca i kapłana dla celebrowania Mszy św. Trydenckiej. Pierwsza została odprawiona w IV Niedzielę Wielkiego Postu 2003 r. w kościele Świętego Ducha na Krakowskim Przedmieściu, a celebransem był śp. x. Dionizy Pietrusiński. Drugą zaś, w tym samym miejscu, celebrował w Niedzielę Przewodnią wyznaczony duszpasterz – x. Bogdan Zagórski.

Dlaczego on? Dlaczego to miejsce?

Tę historię, jak i wiele innych o początkach naszego środowiska będziecie mogli usłyszeć podczas świętowania Jubileuszu 24 czerwca w podziemiach kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie (ul. Staszica 16a). Zaczniemy o godz. 14.30 spotkaniem przy ciepłym posiłku i opowieściach „pionierów”. Potem będzie czas na luźne rozmowy do godz. 18.20, kiedy przejdziemy do kościoła na Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Mszę św. ze święta Narodzenia Jana Chrzciciela. Po Mszy św. zaś z tymi, którzy będą mieli siły i ochotę, wrócimy do piwnic na dalsze rozmowy.

W celu ułatwienia organizacji uprzejmie prosimy o zgłoszenie się na spotkanie.

Relacja z III Pielgrzymki Tradycji do Wąwolnicy

Tydzień temu odbyła się III Piesza Pielgrzymka Tradycji do Wąwolnicy. Śmiało możemy rzec, że najlepsza z dotychczasowych. My jako organizatorzy jesteśmy bardziej doświadczeni, ale też i pielgrzymi – a niektórzy są z nami od początku – chętnie się angażują w posługi, włączają się w śpiew, wspierają się nawzajem. Według naszych zapisków była to też pielgrzymka najliczniejsza – uczestniczyło w niej ok. 40 osób, w tym grupka dzieci, z których najmłodsze nie ma jeszcze czterech lat.

WIęcej

Przegląd roku 2021 w Fundacji

Rok 2021 nie był łatwy dla osób przywiązanych do Tradycyjnej Liturgii. Najpierw z niepokojem obserwowaliśmy zbierające się chmury, a w lipcu zostaliśmy ogłuszeni trudnym do zrozumienia i przyjęcia motu proprio. Niektóre skutki tego dokumentu były natychmiastowe, inne zapewne jeszcze dadzą o sobie znać. Czy przyniesie to Kościołowi jedność i pokój? Widzimy odwrotną tendencję. Mimo to – albo tym bardziej – nie zaprzestajemy swojej działalności na rzecz wspierania i promocji klasycznego rytu rzymskiego, ufając, że Boża Opatrzność poprowadzi wszystko na właściwe tory.

WIęcej

Kalendarz Tradycji 2022

Kończymy przygotowywać kalendarz ścienny na rok 2022 z tradycyjnym układem świąt dostosowanym do archidiecezji lubelskiej.

Kalendarz zawiera grafiki poświęcone Credo Apostolskiemu autorstwa Antonio Tempesty.
Format kalendarza: 60×30 cm, dwustronny.
Cegiełka: 30 zł (wszystkie nadwyżki zostaną przeznaczone na cele statutowe Fundacji).
Dystrybucja jest zaplanowana na przełom listopada/grudnia.

Zachęcamy do zamawiania już dziś!

WIęcej

Fotorelacja z pielgrzymki do Wąwolnicy

II pielgrzymka Tradycji do Wąwolnicy rozpoczęła się śpiewaną Mszą św. w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie. Celebransem był Duszpasterz, x. Paweł Jędrzejewski, kazanie natomiast wygłosił Przewodnik, x. Kamil Mielniczuk.

Po Mszy św. przyjechaliśmy autokarem do Palikij Pierwszych, skąd się rozpoczynał nasz szlak pątniczy, nieco krótszy niż w roku poprzednim — trasa liczyła ok. 18 km.

Wyruszaliśmy pod hasłem „Maryja nasza Hetmanka” i pielgrzymowaliśmy jako Kościół walczący: za Krzyżem, pod sztandarami i proporcami, z pieśniami o męstwie i odwadze stających w obronie wiary.

WIęcej

II Piesza Pielgrzymka Tradycji do Wąwolnicy

Rok temu rozpoczęliśmy historię Fundacji pielgrzymką do Matki Bożej Kębelskiej, powierzając Jej nasze działania. Od tamtego czasu wiele się zmieniło, także w Kościele. Przed nami trudny czas odnajdywania się w nowej sytuacji po motu proprio z 16 lipca tego roku. Tym bardziej chcemy ponownie uciec się do Niej, prosząc zarówno o siłę jako naszą Hetmankę, jak i o pokorę jako wierną Służebnicę Pana.

Wyruszamy do Niej w I sobotę, 2 października.

WIęcej

Ścieżka ta może wydawać się kręta i stroma…

Moje pierwsze doświadczenia związane z Mszą Wszechczasów (osobiście ta nazwa jest najbliższa memu sercu) sięgają czasów studenckich. Wówczas w Akademickim Klubie Myśli Społeczno-Politycznej wiele rozmawialiśmy na temat tego, co stało się podczas Soboru Watykańskiego II oraz jakie to wydarzenie miało brzemienne skutki dla Kościoła Katolickiego. Za namową koleżanki Anity zaprosiliśmy wybitnego znawcę tematu, prof. Roberto de Mattei, który akurat przebywał w Polsce. Spotkanie było okazją do prezentacji książki Sobór Watykański II – historia dotąd nieopowiedziana. Mimo konieczności tłumaczenia z włoskiego na polski jasny i klarowny przekaz profesora pozwolił na spojrzenie na to wydarzenie w zupełnie nowym świetle. Wówczas zdecydowałem, że warto zobaczyć, na czym polega wyjątkowość Mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (jak ją wtedy nazywano).

WIęcej